Żywe ogrodzenie z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je posadzić oraz doglądać?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie płot będzie najlepsze do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Ozdabia zieleniec, osłania nas przed ulicznym gwarem, kurzem, spalinami, i wzrokiem przechodniów. Wytwarza miły cień, zapewnia schron ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego instalacją musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować płot, czy pomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu intymnych kącików? Powinniśmy również zadecydować, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór wariantu rośliny czy też krzewu.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drewek a także krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie maskują nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje głos, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” oraz „Spiralis”, jakie bez docinania utrzymują wąski kształt. Jak zdobędą należytą wysokość zmniejszamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki żądają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety PCV selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na mróz. Delikatne tuje orientalne i cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich często ciąć.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają uniesione pędy oraz prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najlepiej sprawdzają się wytrzymałe na przymrozki buki a także graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, przez wzgląd na co uzyskane z nich zielone płoty, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez parkan nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzak.

Zależnie od siły przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o przeróżnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za obramowanie rabat a także ścieżek, rozdzielają od siebie różne części parku. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najporządniej, jak je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy pozyskać dość duże żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać park od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich żywe płot w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo wyjście zdaje prawidłowo egzamin także w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te gatunki można też strzyc, lecz wtenczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone płoty polecane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najakuratniej nadaje się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Chociaż i one po srogich zimach bywają niekiedy oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy modne są zielone sztacheta z plastyku z laurowiśni względnie zimozielonych typów berberysów. Na nieszczęście , w polskich warunkach klimatycznych ich listowie nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Stąd, jeżeli już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on niski (do 60-80cm), aby można go było osłonić na zimę agrowłókniną oraz łatwo wyciągnąć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać szczególnie ozdobny parkan, należałoby posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony płot z gatunków zrzucających listki na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. z iglaków względnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztacheta z PCV strzyżone z wyobraźnią- z krętą liną „grzbietu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednak poświecić dużo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s