Wierzba wypuści nawet z patyka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet z patyka pędu.

Korzystając z to, zdołamy spośród niej skonstruować unikatowe formy żywopłotu. Z racji tego nasz płot uzyska unikalny wygląd oraz będzie się rekomendować spośród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Wzrastające na działkach oraz grząskich łąkach wierzby od zamierzchłych czasów zagościły w lokalnych skwerach. Upodobaliśmy je za urodę i charakterystyczne kiciusie. Nie są pracochłonne, żądają jedynie multum wilgoci i trochę słońca. Zaspokoją się nieomalże wszelką rolą.


Malutko drzew zdoła też tak samo ekspresowo stymulować stracone odnogi oraz gałęzie. Wierzby ogromnie bezproblemowo odtwarzają również własny system korzeniowy. Wystarczy, że obcięty albo nawet ułamany odrost zagłębiony w dżdżystej glebie po kilku tygodniach ukorzeni się i podaruje zaczątek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, tak aby z wierzb tworzyć plątane przęsła ogrodzeniowe czy płotki zaciemnione liśćmi. Pewnie pożądane byłoby posiadać tak prekursorskie płot. Najprawidłowiej do zainstalowania takiego parkanu wykorzystać poniższe gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, i jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają parę tożsamych własności:

generują prostolinijne, długie i niezwykle gibkie pędy – z powodu tego można łatwo kształtować postać ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po obcięciu- w krótkim terminie zdołamy wypleść całkowite przęsło na płot;
niebywale swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Podczas gdy mamy już myśl na formę płotu, musimy postarać się o należyte wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, natrafienie ich w przesłankach zwyczajnych jest trudne, albowiem dziko narastające krzewy nieczęsto wypuszczają nader długie a zarazem proste pędy. Najlepiej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało zaczekać kilka latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie przesiejmy najprzód położenie w ogrodzie, niewiele przez nas uczęszczane oraz w żadnym wypadku dostrzegalne.Wiosną, w marcu lub w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, z których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc zastosujmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, które możemy pozyskać z dziko narastających roślin. Przed posadzeniem trzeba je zanurzyć na 24 h w głębi, aby się poprawnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak tak aby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny migiem się gęstnieją, wobec tego powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa przyklaskujemy roślinom swobodnie dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosną kolejnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki okazjonalnie przewyższają 2m, zatem na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku do kilkunastu witek, które wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s